Stílus és szín - a tökéletes kombináció
Az építészek és a tervezők néha nehéz feladatokkal néznek szembe. Amellett, hogy egy adott stílusú épületet terveznek, ki kell választaniuk a hozzá illő homlokzati színt. Melyek a különböző stílusok és milyen színeket érdemes használni?
A legtöbben ismerjük azt a szabályt, hogy minél világosabbak a falak, annál nagyobbnak tűnik az adott tér. Ugyanez vonatkozik az épület homlokzatának árnyalatára is, de ebben az esetben nem mindig a fehér a tökéletes megoldás. Hogyan kombinálhatja a stílust és a színt, hogy a lehető legjobban működjenek együtt? Az alábbiakban a legnépszerűbb stílusokat és azok színkombinációit mutatjuk be Önnek a Ceresit Colors of Nature palettájáról.
Stílustól színig
A modern stílust elsősorban a funkcionalitás, az egyszerűség és a harmónia jellemzi, ezért a fehér (pl. WHITE DESERT, WHITE MIST), a szürke (pl. LANZAROTE 2, LANZAROTE 4) és a fekete (pl. DIAMOND NIGHT) a domináns színek. Ezek a színek tökéletesen illenek a fához, amiről köztudott, hogy gyakran megjelenik ennek a stílusnak a kiegészítőjeként is.
A skandináv stílust a természetes anyagok jellemzik, így a természet színei - fehér, bézs és szürke - különösen jól működnek itt. Erre a stílusra jellemző még az előbb felsorolt színeken kívül az erősebb színek, például a vörösek (RUBY SUNSET, RUBY FIRE), a narancsok (AMBER PATH, AMBER ISLAND) és a sárga árnyalatai (AMBER JEWEL). Érdekes módon a múltban úgy gondolták, hogy a vörös festék használata az ingatlantulajdonos gazdagságát jelzi, ezért a gazdagok narancssárgára és sárgára festették házaikat, hogy kitűnjenek a vörös homlokzatokból.
A mediterrán stílusban felfedezhetjük a bézs összes árnyalatát (pl. MAJORCA 1, CRETE 1 VAGY ZANZIBAR 6 – amely a 2022-ben az év színe is lett). A bézs a homok színe a tengerparton, és természetesen a pihenéshez és a kikapcsolódáshoz is szorosan kapcsolódik. Az ilyen színű épületek vizuálisan nagyobbnak tűnnek, a világos homlokzat pedig erősen visszaveri a fényt, így világosabbnak tűnik. A kéket gyakran választják ehhez a stílushoz kiegészítő színként (pl. PACIFIC 4, PACIFIC 5), mely főleg ablakok (gyakran redőny formájában) vagy ajtók körül jelenik meg. A mediterrán stílusban a textúrákkal való játék különösen fontos, ezért a homlokzatokon különböző egyedi megoldásokkal rukkolnak elő a tervezők.
A minimalista stílusban nagyon fontos a fény szerepe, ezért itt a fehér a vezető szín, amely minden szín közül a legtöbb napfényt veri vissza. Az építészek mindig figyelnek arra, hogy a homlokzaton a különböző színek vagy anyagok helyett a fényjátékkal emeljék ki a ház alakját. Ráadásul a fehér színhez a tisztaság, a spiritualitás társul, így tökéletesen passzol a minimalizmus eszméjéhez. Ha más színek a fehéren kívül meg is jelennek, azok általában szürke és fekete közül kerülnek ki. Olyan építészeti elemeken használják őket, mint az ablak- és ajtókeretek, a tető stb. Vannak olyan ritka, de még a minimalista stílusba sorolandó épületek, amelyek teljesen vagy többnyire szürkék esetleg feketék.
Nem csak pasztell
Az angol stílus mindenekelőtt az eleganciáról és a harmóniáról nevezetes, de ez sosem zárhatja ki a melegség és az otthonosság érzetét. Klasszikus stílushatások gyakran megfigyelhetőek itt. A világos pasztellszínek sosem hiányozhatnak, hiszen ezek a stílus szerves részét képezik: a finom rózsaszínek (pl. IBIZA 1, CATALONIA 1), a zöldek (VIRGINIA 1), a kékek (pl. OCEANIA 1, ADRIATIC 1). Ezeknek a színeknek az otthonosság, finomság és romantika benyomását kell kelteniük.
A provence-i vidék a meleg éghajlatáról, gyönyörű tájairól és a levendula termesztéséről híres. Így nem meglepő, hogy itt a stíluson belül a fehér és a meleg pasztell árnyalatai uralkodnak: halványsárga, zöld, rózsaszín és levendula. Ezek a színek a meghittség benyomását keltik, melegség érzését árasztják szét az emberben, jól használva vidék idilli hangulatát.
Az art deco stílust gazdag színek jellemzik. Olyan kifejező színek dominálnak benne, mint a rózsaszín, zöld, gesztenyebarna, piros, sötétkék, ezen felsorolt színek pasztell megfelelői és természetesen a fehér. Az art deco épületek néha monokrom színekben tetszelegnek – a homlokzatukon gyakran egy azonos szín különböző árnyalatai jelennek meg, ezáltal jól kitűnnek a többi épület közül.
Az eklektikus stílus messze a legelterjedtebb az építészetben. Nincsenek szigorú szabályok, így nem kell magunkat beskatulyázni bizonyos stílusok szabályrendszerébe. Lehetőség van szabadon mazsolázgatni a különböző stílusok és színek kavalkádjában. A teljes Colors of Nature paletta színválasztékát bátran ajánljuk ezen stílus keretein belül.