A kevesebb néha több, avagy minimalizmus az építészetben

A már-már hivalkodóan és a túlzottan díszített belsőépítészeti megoldások nem mindig illenek jól egy enteriőrhöz. Érdemes tehát valami olyan megoldást keresni, ami időtálló, és sok év elteltével is elegáns, kifinomult hatást kelt. A minimalizmus az építészetben már bizonyította, hogy időtlen és nem csak a divat egy újabb hóbortja. Engedje meg, hogy az alábbi cikkben biztosítsuk Önt arról, hogy a kevesebb néha több!

A minimalista stílus erőteljesen hangsúlyozza a fény szerepét az épület formájának kiemelésében. Ezért itt a fehér az alapszín, hiszen a többi színhez képest ez veri vissza leginkább a napsugarakat. A fehér szín számtalan jótulajdonsága mellett a tisztasághoz és a spiritualitáshoz kapcsolódik, ezért is tökéletesen kapcsolódik a minimalista építészethez.

Fehér, könnyű és gazdaságos

A minimalizmusra az építészetben jellemző a harmónia elérésére való törekvés, a formatakarékosság az egyszerű formák és a sok felesleges díszítés kerülése. Az építőiparban természetes anyagokat használnak, és gyakori a nagyméretű üvegfelületek beépítése. A tervezők a szimmetriát – egyenes vonalakat és alapvető geometriai formákat: kört, téglalapot, négyzetet – vagy a szándékos, jól átgondolt aszimmetriát választják. Az egyedi, de mindvégig harmónikus formák mellett az építészek funkcionalitásnak is nagy jelentőséget tulajdonítanak. Az épület tömege gyakran annak funkcióját tükrözi, amely prioritást élvez.

Alapelv, hogy az épületet inkább a fény játékával kell hangsúlyozni, nem pedig más színekkel vagy textúrákkal. Ha a fehéren kívül vannak is más színek, akkor ezek jellemzően szürke és fekete árnyalatai közül kerülnek ki. Ezek a színek megfigyelhetőek az olyan építészeti elemeken, mint például a tetőzet, az ablakok- vagy éppen az ajtókeretek. Előfordulhatnak a stíluson belül teljesen vagy jelentős részben szürke esetleg fekete épületek, ám ezek meglehetősen ritkák.

Recept a minimalizmushoz az építészetben

Mit kell tenni a minimalizmus hatásának elérése érdekében? Először is lehetőleg szerint egyszerűsítse álmai otthona formáját, ügyelve a szimmetria, az egyenes vonalak és a formák szabályrendszerének betartásával. Az építészek minimalista projektekben monokromatikus színek (fehér, szürke vagy fekete) kiemelését javasolják, ezen belül pedig legfeljebb háromféle anyag használatát (ez lehet pl. gipsz, acél és fa). A legfontosabb elem mindig a fényjáték legyen, ezért gondosan tervezze meg az épület megvilágítását, törekedjen a lehető legtöbb természetes fény elérésére.

Olvasni is
1/1

Így készült – Ceresit termékekkel

A Ceresit az egyik legismertebb és legmagasabbra értékelt márka az építőanyagok terén. A márkát mindig törekszünk a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás jegyében működtetni. Célunk a kiegyensúlyozott gyártás, ahol mindig elsődleges szempont, hogy visszaadjunk valami értéket a környezet, és a helyi közösségek számára egyaránt.

TOVÁBB OLVASOK

Japandi - fedezd fel a Zent

A stílusok tökéletes duója: a jól ismert skandináv hygge és a wabi-sabi, ami egy másik kifejezés a japán harmóniára. A Japandi több, mint egyszerű design. Ez egy egész életstílus, amelynek középpontjában a minimalizmus és az egyszerűség szépségének felismerése, valamint az életminőséghez nem szükséges dolgok elutasítása áll.

TOVÁBB OLVASOK

Harmónia és egyensúly - a 2022-es év színe

Az életben harmóniára és egyensúlyra törekszünk, mely vonatkozik az értékeinkre, a családra, a munkára és a táplálkozásra, valamint az építészetre és a belsőépítészetre is. Erre utal a ZANZIBAR 6, a 2022-es év színe a Harmonikus & Kiegyensúlyozott palettáról.

TOVÁBB OLVASOK

Hogyan lehet a homlokzatoknak hosszabb élettartama

Ha odakint esik az eső, esernyőt használunk. Ha süt a nap, napszemüveget és kalapot viselünk. De nem csak minket érint az időjárás állandó változása. Az UV-sugárzás, a levegő nedvessége, a magas és alacsony hőmérséklet mindezek a tényezők romboló hatással vannak otthona homlokzatára. Hogyan védheti meg tehát, és hogyan biztosíthatja, hogy hosszú ideig megmaradjon? Van néhány ötletünk.

TOVÁBB OLVASOK