AZ ÉPÍTÉSZET ZÖLD OLDALA
A színek a szenvedélyünk. Mivel a természet minden tevékenységünket inspirálja, egy dologban biztosak lehetünk: a zöld soha nem megy ki a divatból. A fenntarthatósági trend egy pillanat alatt kapott szárnyra és tört világuralomra. A jó hír pedig, hogy a trend terjedése nem lassul! Számos iparág mellett, az építőipar és az építészet is, folyamatosan új öko-megoldások bevezetésére törekszik.
Városi dzsungel
A számos környezeti probléma közül, amellyel nap mint nap szembesülünk, az egyik legszembetűnőbb az, hogy folyamatosan növekszik az emberi populáció. Az ONZ előrejelzése szerint 2050-re mintegy tízmilliárd ember él majd a Földön. Ez egy dolgot jelent: városaink folyamatosan növekedni fognak. Ahol egykor erdők nőttek, ott új épületek és felhőkarcolók bukkannak majd fel, melyek elpusztítják a növényzet utolsó megmaradt területeit is.
A zöld az új fekete
A véget nem érő betondzsungellel való leszámolásra az építészek olyan megoldást találtak, amely nemcsak üdíti a szemet, de jót tesz a tüdőnek is. A zöldtető olyan tetőtípus, amelyet részben vagy egészben a vízszigetelő rétegekbe ültetett növényzet takar. Ez nagyszerű megoldásnak bizonyult a városi hőhullámok ellen – hiszen a növényzet mérsékeli a hőmérséklet alakulását, és ezáltal élhetőbb városokat eredményez.
A korlátozott ültetésre alkalmas hely miatt az épületek felső szintjének növényesítése egyre népszerűbb megoldás. A tervezők nyitottnak mutatkoztak az új ötetek iránt és szívesen hoznak létre olyan kerteket, amelyek a magasban tündökölnek. Ez a gyönyörű megoldás az évszakok múlásával változik, így mindig új külsőt biztosít az épületnek. Az ilyen kertek azonban nem csak szemünket gyönyörködtetik, ennél egy sokkal komolyabb küldetésük van. Megmenteni az emberiség jövőjét.
Az épület hőjének nagy része a tetőn keresztül távozik. A zöldtetők természetes megoldást jelentenek erre a problémára, mivel magas hőszigetelő tulajdonsággal rendelkeznek. Kiválóan tartják a meleget, és védelmet nyújtanak a szél ellen. Kanadában végzett kutatások azt bizonyítják, hogy ha Toronto központjában a rendelkezésre álló terület pusztán 50%-át zöldtetővel egészítenék ki, az 0,1 és 0,8 Celsius-fok közötti értékkel hűtené le a teljes várost. A zöldtetők zajcsökkentő tulajdonságai ráadásul sokkal nyugodtabbá teszik a lakók, dolgozók mindennapjait.
A magas hőmérséklet kezelésének másik módja a világos színek használata a homlokzatokon. A sötét árnyalatok elnyelik a fényt, ami gyakorlatilag azt eredményezi, hogy gyorsabban melegednek fel az épületek. Ezzel szemben a világos színek visszaverik az UV-sugarakat, és lelassítják a felmelegedési folyamatot. Így kijelenthetjük, hogy kifejezetten nagyszerű homlokzati színválasztás a fehér, melynek hat különböző árnyalatát találja meg a természet ihlette Harmonikus & Kiegyensúlyozott színpalettán!
Öntözzön, hogy ne költözzön!
A zöldtető rendszer nagyszerű megoldás a már meglévő épületek korszerűsítésére. Sokféle teret lehet ilyen módon átalakítani: a garázsoktól az ipari vagy kereskedelmi tereken keresztül a lakóépületekig. ÍÍgy számos különböző állatfajnak, például méheknek, madaraknak vagy lepkéknek szolgálhatnak élő- és búvóhelyül. De ez még nem minden!
A zöldtetők nagyszerű módja a hőelnyelés csökkentésének és a vízmegtakarításnak. A tetőn tárolt esővizet a növények felszívják és visszaengedik a légkörbe. Ez a folyamat egy zárt kört hoz létre, ahol az összes szennyeződés nem hagyja el a talajt.
Légy zöld, tetőtől talpig
A növények nemcsak a környezetre, hanem az emberek életkörülményeire is pozitív hatással vannak. Egy olyan világban, ahol az embereket több tíz méter hosszú épületek választják el a naptól, mindig érdemes megpróbálkozni azzal, hogy a természetet egy kicsit közelebb csábítsuk magunkhoz.
Tudjon meg többet a fenntarthatóságért folytatott harcunkról Fenntarthatósági oldalon.