Az építészet trendjei 2022-ben
Az utóbbi idők emlékeztettek bennünket arra, hogy az egyetlen dolog amelyben biztosak lehetünk az az, hogy a világunk folyton változik. Ez az élet számos területére vonatkozik, és ezek egyike az építészeti trendek fejlődése. Hogy milyen változásokra összpontosítsuk figyelmünket 2022-ben? Az az alábbi cikkből kiderül.
A világjárvány, az ezzel együtt járó megélhetési költségek emelkedése és a keletről való migráció miatt sok embernek kellet szembesülnie azzal a ténnyel, hogy otthonát részben, vagy teljesen újra kell, hogy tervezze. Helyet kellett kialakítani a távmunkához és az otthon tanuláshoz, valamint át kellett rendezni a teret, hogy a lehető legtöbb ember férjen el kényelmesen. Nem meglepő, hogy az építészeti trendek nap mint nap a rugalmasságról és funkcionalitásról beszélnek, a tervezők pedig olyan nyitott tereket javasolnak, amelyek nagyobb elrendezési szabadságot és könnyű alkalmazkodást biztosítanak a változó igényekhez.
Ökológia és fenntarthatóság
Mit is jelent ez pontosan? Mindenekelőtt az újrahasznosított, organikus vagy újrahasznosítható anyagok használatát jelenti. Különösen fontos még a helyben előállított anyagok használata országon belül található vállalkozók segítségével. A fenntarthatóság azt is jelenti, hogy egy épületet úgy kell megtervezni, hogy az az idő múlásával könnyedén felújítható és később lebontható legyen.
Az energiahatékonyság a jövő
A jelenlegi helyzet a szén-dioxid-semleges vagy közel energiasemleges épületek építése felé irányul. Ezen épületek olyan energiahatékony megoldásokat alkalmaznak, mint a hőszivattyúk és a nagy teljesítményű hőszigetelő anyagok beépítése. Maga az épület szerkezete jellemzően a napfényhez igazodik, így kiváló megoldás a költséghatékony, megújuló energiaforrású fotovoltaikus panelek telepítése.
Ugyanilyen fontos a régi házak termikus korszerűsítése. Változásokat kell eszközölni a térfűtés gazdaságosabbá és energiahatékonyabbá tételére, valamint a hőveszteség csökkentése érdekében. A legújabb kutatások azt bizonyítják, hogy egy régi kazán egyszerű cseréje nem elegendő, ezért különösen fontos a falak megfelelő, korszerű módon való szigetelése. Minden szerkezeti elemet - a tetőt, falakat, valamint a befejező elemeket, például az ablakokat - megfelelő anyagokkal kell burkolni. Csak akkor érhetünk el sikert, ha a problémát átfogóan kezeljük, és az épületet teljes egészében szigeteljük.
Minimalizmus és természetközelség
Az egyszerű, kompakt forma és a díszítőelemek takarékos használata a kulcs az energiatakarékos, gazdaságos és könnyen áttekinthető épületeknek. Az építészeti irányzatok, mint a minimalizmus és a természetközeliség a természetes befejező anyagok használatában nyilvánulnak meg, pl. fa, kő és nagy üvegfelületek. Az üvegfalaknak köszönhetően nemcsak tökéletes rálátásunk van a természetre, hanem otthonunkat is annak részévé tesszük.
A minimalizmust és a természetközeliséget a színekkel is kombináljuk. A következő években biztosan állíthatjuk, hogy a mindig időtlen, természetes színek fognak majd dominálni, amelyek kiegészítik az építészet legújabb trendjeit. A bézsek, zöldek, kékek, a fehér árnyalatai és a pasztell színek lesznek a legnépszerűbbek. A Ceresit Év Színe 2022 - ZANZIBAR 6 - tökéletesen illeszkedik ebbe a kategóriába, ahogy a Colors of Nature termékcsalád teljes színpalettája is.
Újrafejlesztés és revitalizáció
A következő két építészeti irányzatot a meglévő, azonban felújításra vagy átépítésre váró épületek irnánti rohamos kereslet növekedés eredményezte. Ez a fajta éles váltás elsősorban a szűkülő földkínálatnak köszönhető. A szemlélet szorosan összefügg az ökológiával - nem a zöldfelületeket romboljuk, hanem a meglévő épületeket újítjuk fel, amelyek idővel megüresedtek. A várostervezésre is pozitív hatással van – megakadályozza a városok terjeszkedését, ami közvetve csökkenti az autóforgalmat és növeli a városi tér vonzerejét.
Technológia a ház tervezésében és üzemeltetésében
Egyre gyakrabban használnak a digitális tervezés és dizájn kapcsán olyan megoldásokat amelyek a napenergia, a szélenergia, és az árnyékossági hatások bemutatására törekednek. Ez a „digitális iker” technológiát alkalmazza, azaz a tervezett épület digitális ábrázolását. Virtuális életciklus-szimuláció készül, amely jobb képet ad a ház építési, üzemeltetési és karbantartási költségeiről. Ezen technológia alkalmazásával minimálisra csökkenthető a széndioxid lábnyom az épület élettartama során.
A technológiai trendek közé tartozik még az úgynevezett okosotthon, vagyis a fűtés, világítás, redőnyök, ajtók és ablakok alkalmazáson keresztüli vezérlése. Ez a megoldás lehetővé teszi számunkra, hogy a vezérlést a tenyerünkből, az okostelefonunk segítségével saját, egyéni igényeinknek megfelelően alakítsuk ki, és ezzel jelentősen javítsuk a biztonságot és az energiahatékonyságot.
Egészséges otthon, avagy az építészet pszichológiai aspektusa
A neuroarchitektúra egy viszonylag új tudományterület, amely az építészet fő felhasználóját, az embert vizsgálja. Az esztétikai és szimbolikus szempontokra összpontosít, úgy, hogy például a belmagasság, a színek, az ablakok helyzete, a falak és a bútorok dőlésszöge, a nyitott terek és a hangok milyen hatással vannak a lélekre és a szellemre.
Ez az irányzat magába foglalja a tervezés holisztikus megközelítését is. A felhasználók testi, lelki, pszichológiai és szociális szintű szükségleteinek elemzését veszi alapul, hogy a jólétük szempontjából optimális értékekkel rendelkező tereket hozzanak létre.